Kameralne koncerty jubileuszowe

KAMERALNE KONCERTY JUBILEUSZOWE to cykl koncertów w formie otwartej, adresowanych do mieszkańców Gminy Andrychów, ale i do licznie odwiedzających nas turystów. Koncerty odbywać się będą w andrychowskim Parku Miejskim w sierpniu br.

Już dziś zapraszamy na  koncerty w ramach jubileuszowego cyklu:

5 sierpnia (sobota) | RECITAL GRZEGORZA TURNAUA – WIECZÓR SOWICH PIOSENEK
WIECZÓR SOWICH PIOSENEK to dwoista propozycja. Po pierwsze – spotkanie dwóch kolegów – Grzegorza Turnaua i Jacka Królika, z których jeden nie umie grać na gitarze, a drugi na fortepianie. Po drugie – wieczór składa się z piosenek „sowich” (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko „swoich” (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre dwa razy bardziej znane od innych. Po trzecie – obaj panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów i to przez blisko dwie godziny. Na widowni mile widziane są pary (wiele wątków erotycznych), zaś widzowie indywidualni mogą czuć się podwójnie zaproszeni. W programie, poza utworami z repertuaru Grzegorza Turnaua, usłyszymy piosenki m.in. takich wykonawców jak: Billy Joel, Marek Grechuta, John Lennon i Starsi Panowie.

Wystąpią:
Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian
Jacek Królik – gitara

12 sierpnia (sobota) | KONCERT HANNY BANASZAK Z ZESPOŁEM
HANNA BANASZAK – piosenkarka jazzowa i estradowa. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz itd… Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego… Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny’ego, Davis’a, Gershwina, Ellingtona…

Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią, cyt.: „… ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy”.

Wokalistka brała udział w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie itd…
Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza itd., a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Szwaj – piano
Zbigniew Wrombel – bas
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
Andrzej Mazurek – instrumenty perkusyjne
Paweł Haus – nagłośnienie

 

19.08 (sobota) | RECITAL ALICJI MAJEWSKIEJ i WŁODZIMIERZA KORCZA – „Piosenki, z których się żyje”

ALICJA MAJEWSKA – piosenkarka. Urodzona 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki UW. Od 1971 roku śpiewała w zespole Partita. W 1974 roku rozpoczęła karierę solową – w tym właśnie roku zaprezentowała się szerszej publiczności w programie telewizyjnym złożonym z piosenek Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” i dzięki temu występowi została zauważona przez środowisko, a także przez Mariusza Waltera, który zaproponował jej przygotowanie programu w stylistyce retro dla Studia 2. Do 1977 roku była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie. Na lekcje śpiewu uczęszczała do prof. Olgi Łady.
Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wylansowała szereg przebojów, m.in.: „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”.
Wielokrotnie nagradzana na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:
– „Bywają takie dni” – nagroda główna Ministra Kultury i Sztuki (1975 r.),
– „Jeszcze się tam żagiel bieli” – drugie miejsce (1980 r.),
– „Dla nowej miłości” – wyróżnienie (1985 r.),
– „Odkryjemy miłość nieznaną” – wyróżnienie (1986 r.),
– „Marsz samotnych kobiet” – druga nagroda (1987 r.),
– nagroda specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole ’89 za indywidualność artystyczną,
– Złoty Mikrofon, przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015.
Znalazła także uznanie w oczach zagranicznych jurorów zdobywając Grand Prix na festiwalach:
– w Rostock’u – NRD (1980 r.),
– w Hawanie na Kubie (1985 r.).

Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych.
Owocem współpracy z innymi artystami są niezapomniane piosenki śpiewane w duecie (między innymi z Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Dorotą Osińską, Grzegorzem Markowskim, Ryszardem Rynkowskim), jak również, opracowane muzycznie przez Włodzimierza Korcza, płyty z kolędami (pierwsza z nich z Łucją Prus i Jerzym Połomskim, następnie „Kolędy w Teatrze Stu” z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą oraz trzecia ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym).
Śpiewa teksty znakomitych autorów – głównie Wojciecha Młynarskiego.
Na stałe współpracuje z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, autorem muzyki większości jej piosenek.

26.08 (sobota) | KONCERT CZTERECH TENORÓW: Tenors BEL’CANTO – World Hits – Największe światowe przeboje – 10 lat zespołu!

Kwartet Tenorów BEL’CANTO stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników klasyki nie tylko operowej, do jakiej przyzwyczaili nas: Pavarotti, Domingo, Carreras, Bocelli, czy zespół Il Divo. Członkowie kwartetu są obdarzeni naturalnym, pięknie brzmiącym głosem. W programie koncertu usłyszycie Państwo największe przeboje muzyki klasycznej i filmowej w specjalnie przygotowanej aranżacji.

Tenors BEL’CANTO – grupę tworzą profesjonalni śpiewacy, którzy są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych a także mają międzynarodowe doświadczenie sceniczne. Artyści wykonują niezwykłą mieszankę klasycznej opery i najnowocześniejszych piosenek popkultury. Ten niezwykle energetyczny kwartet wokalny rozgrzewa do czerwoności każdą publiczność. Bogaty repertuar zespołu wykonywany jest mistrzowsko w językach: francuskim, hiszpańskim, włoskim, polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim a nawet chińskim. Ich wokalny styl został określony w międzynarodowej prasie mianem wyrazistej i niezwykle barwnej ekspresji. Każdy ich występ jest świętem muzyki wokalnej, dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno ze względu na mistrzowskie i wirtuozowskie produkcje artystyczne jak i ze względu na świetną komunikację artystów z publicznością. Każdy członek zespołu wnosi swój specyficzny i indywidualny talent.

Wystąpią:
Vasyl Ponayda, tenor – solista Lwowskiej Państwowej Filharmonii, Zasłużony Artysta Ukrainy
Roman Trokhymuk, tenor – solista Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu S. Kruszelnickiej, Zasłużony Artysta Ukrainy
Taras Hlova, tenor – Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. M. Łysenki
Roman Antonyuk, baryton – solista w Kijowie

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony!