Atrakcje Bajkolandii

Grupy rekonstrukcyjne:

Obóz średniowieczny

Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” to grupa przyjaciół, którzy choć mają różny staż, doświadczenie i umiejętności postanowili zebrać się pod jednym sztandarem by cieszyć się tym co jest w rekonstrukcji historycznej najlepsze.

Jako pasjonaci historii zajmujemy się odtwarzaniem życia i kultury materialnej przełomu XIV i XV wieku. Bierzemy aktywny udział w licznych turniejach, często będąc organizatorami lub współorganizatorami tych wydarzeń.

Naszą misją jest przybliżenie historii okresu średniowiecza poprzez dobrą zabawę na turniejach, lekcjach żywej historii oraz podczas treningów w naszych sekcjach. Siedzibą Stowarzyszenia jest „zamek”, który powstał
w nieużywanej wcześniej hali w Szkole Podstawowej nr 45 na Szombierkach, tam też odbywają się treningi. Nasz znakiem rozpoznawczy to Srebrny Lew na niebiesko-czarnym tle. Jest on nawiązaniem do tradycji Bytomia, gdzie mamy swoja siedzibę. Rzeźba śpiącego Lwa znajduje się na bytomskim Rynku.

 

Podczas Bajkolandii zapraszamy na warsztaty strzelania z maszyny oblężniczej zwanej onagerem oraz ulubioną konkurencję dzieci z Andrychowa – sprawnościowy bieg damy i rycerza

Regiment szwedzki

W sobotnie popołudnie, w starym młynie przy ul. Koziełka, krząta się grupa mężczyzn. To żołnierze Korpusu Artylerii Najemnej z Knurowa. Przyjechali z Pilchowic, Zabrza, Gliwic, Czerwionki, Knurowa. Na zimę odstawili w kąt armaty, a zabrali się za młotki, piły, wiertarki i pracują przy budowie swojej siedziby.
Jesteśmy formacją wojsk najemnych odwzorowaną z XVII wieku – mówi Tomasz Podolski, założyciel korpusu i jego dowódca. To jedna z nielicznych w Polsce formacji o profilu artyleryjskim. Służą w nim całe rodziny.

Od śledzia i armaty
Kupiłem armatę do wystroju ogródka. Potem z przyjaciółmi i znajomymi zorganizowałem przebieranego „śledzia”. Wtedy pomyślałem, że sensownie byłoby stworzyć bractwo – wspomina ze śmiechem Tomek. W internecie zobaczył grupę artylerzystów, piękne stroje i zdjęcia z bitew. Od razu połknął bakcyla. Szybko znalazł grupę zapaleńców i w ten sposób powstał szwedzki korpus artylerzystów.

Podczas Bajkolandii regiment szwedzki będzie uczył walki rapierami i prowadził pojedynki tychże z użyciem broni sportowej – rapierów.

Kolejni żołnierze dołączali do formacji na zasadzie: kolega powiedział koledze, znajomy znajomemu. Dziś liczy 30 żołnierzy, a średnia wieku zamyka się w przedziale od 4 do 70 lat. – Wybraliśmy XVII wiek, bo to jedna z barwniejszych epok militarnej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zaś formację artyleryjską i umundurowanie wojsk najemnych ówczesnej Europy Zachodniej – z uwagi na uniwersalność – mówi Tomek. Wtedy nie wszyscy królowie mieli swoją własną artylerię, więc ją wynajmowali. Najemnicy szli tam, gdzie im lepiej płacili. – Chcieliśmy też znaleźć taki okres w historii najbliższego regionu, w którym wydarzyło się coś z udziałem wojsk najemnych. Udało się. Okazało się, że istniało państwo gliwickie, przez które przewinęły się wojska najemne – mówi Grzegorz Misztalski.

Husaria grupa Dexstrarius

Celem Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej jest poznawanie, odtwarzanie i upowszechnianie historycznych tradycji oręża polskiego od X do końca XVII wieku, kształtowanie uczuć patriotycznych młodzieży w oparciu o tradycje polskiego oręża. Organizowanie turniejów rycerskich, rajdów konnych po Jurze, pokazy walk pieszych z różnych epok, pokazy konne i piesze w Słowacji, współpraca z Polonią w Austrii i Francji.

Stowarzyszenie powstało w 1997 roku, jako sekcja Signum Polonicum, od 1999 roku funkcjonuje pod nazwą Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej. Namiestnikiem Bractwa jest Andrzej Mroziński.
Bractwo liczy około 50 członków, wśród nich znajdują się kobiety i mężczyźni, młodzież i dzieci. Swoją działalność traktują jako pasję i oderwanie się od codzienności.

W skład Bractwa wchodzą trzy sekcje:
– myszkowska, która zajmuje się okresem IX-X wieku
– żarecka, która zajmuje się okresem wczesnego i późnego średniowiecza
– ogrodzieniecka, która zajmuje się XVII wiekiem, a specjalizuje się w pokazach walk konnych, tańca dawnego .

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „47 Pruski Pułk Piechoty” w Kłodzku

Grupa powstała w maju 2006 r. Jej zadaniem jest w miarę wierne odwzorowanie historycznego regimentu, jego umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia sprzed 200 lat.
Członkowie regimentu uczestniczą w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych z wojen napoleońskich zarówno w kraju jak i za granicą, m.in w Hradku, Zlatych Horach i Austerlitz (Czechy), pod Jeną i w Berlinie (Niemcy) oraz w Polsce: w Srebrnej Górze, Nysie, Ostródzie, Warszawie, Gdańsku, Pułtusku, Świdnicy, Modlinie, Ciechanowie, Jonkowie k/Olsztyna, Olszynce Grochowskiej i Raszynie.

Podczas Bajkolandii oddział żołnierzy Pruskich zaprosi do obozu gdzie będzie można zakosztować życia żołnierskiego. Tu gdzie hazard nie jest obcy, zagrać będzie można w kości lub bule artyleryjskimi pociskami. Odbywać się będzie także nauka musztry oraz komend.

Szpital Polowy

Grupa rekonstruktorów ze Sławkowa zajmująca okresem I i II Wojny Światowej zaprezentuje szpital polowy armii Radzieckiej.

Podczas Bajkolandii zaprezentują pierwszą pomoc oraz naukę bandażowania w warunkach polowych.

Bytomski Oddział Szturmowy

Drużyna aktywnie uczestniczy w życiu Śląskiego ASG, ale też i województwa śląskiego. Poza treningami staramy się jeździć na imprezy organizowane w środowisku Śląskim. Co roku aktywnie uczestniczymy również w Śląskich Manewrach, jako pomocnicy organizatorów, a także współpracujemy z Muzeum Techniki Militarnej Bytom oraz Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej.

 

Podczas Bajkolandii zapraszamy do strzelnicy, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił zarówno przy broni krótkiej jak i długiej: będą to karabinki ASG oraz wiatrówki. Całość uzupełni wystawa sprzętu szturmowego

SHOW z WOSANĄ!
Pokaz żonglowania koktajlami i pokaz ledowo-pirotechnicznego śmigłowca

Krzysztof Drabik – laureat nagrody publiczności w Mam Talent przedstawi swój najnowszy projekt – niepowtarzalne połączenie człowieka barmana z maszyną.
Przedstawienie ma formę spektakularnej walki, w której życie barmana – Agenta 007, jest zagrożone. Atakujący go helikopter wyrzuca z siebie setki pocisków pirotechnicznych. Przygotujcie się zatem na zastrzyk adrenaliny!


Dobrze oświetlony helikopter osiąga wysokie prędkości, wykonuje trudne i niebezpieczne akrobacje zasypując barmana swoimi pociskami. Helikopter sterowany będzie przez 5krotnego Mistrza Polski.

Fabryka Słodkości z Miss EWĄ WACHOWICZ – pieczemy „Jubilatki”
– Konkurs dla dzieci: KONKURS Z JAJEM!

Ewa Wachowicz – najpiękniejsza kobieta polskiej kuchni. Producentka i dziennikarka telewizyjna, prowadząca z sukcesem kilka firm. III Wicemiss Świata, Miss Polski, Miss Świata Studentek. Była rzecznikiem w rządzie premiera Waldemara Pawlaka. Miłośniczka gotowania, autorka wielu książek kulinarnych. Od kilku lat prowadzi własny program „Ewa Gotuje”, emitowany na antenie Polsatu. W programie zdradza swoje kulinarne tajemnice. Gotuje smacznie, szybko i przede wszystkim zdrowo. Dzieli się sprawdzonymi przepisami, inspiruje jak udekorować stół i serwować danie. Jest ekspertem od kuchni polskiej, deserów i słodkości. Pokazuje jak gotować zgodnie z najnowszymi trendami, przy jednoczesnym poszanowaniu rodzimej tradycji. Ceni smak życia w każdej postaci.

Jako charyzmatyczna jurorka polskie edycji Top Chef, kształtowała młode pokolenia szefów kuchni i kulinarny gust Polaków. Zdobywczyni wielu prestiżowych tytułów i wyróżnień, w tym nominacji jako Jurorka do Telekamery 2014 oraz jako „Osobowość Telewizyjna” do Telekamery 2015.

Teatr Ognia NAM-TARA

Chorzowski Teatr Ognia Nam-Tara istnieje od 2008 r. W tym czasie mieliśmy przyjemność wykonać kilkaset pokazów na scenach ogólnopolskich oraz europejskich. Od początku naszej działalności skupialiśmy się na stworzeniu niezapomnianego show.


Dzięki tak bogatemu doświadczeniu, profesjonalnej obsłudze oraz otwartości na nowe wyzwania jesteśmy jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się sztuką manipulacji ogniem. Jako jedni z prekursorów „tańca z ogniem” w Polsce staramy się propagować tę wspaniałą sztukę poprzez prowadzenie różnego rodzaju warsztatów oraz organizację Bytomskiego Festiwalu Ognia.

Pokaz iluzji

W iluzji tkwi tajemnica i zagadkowość, które sprawiają, że otaczająca nas rzeczywistość nabiera bajkowych kolorów. Zdumienie, niepewność i zachwyt publiczności powodują to, że nie wyobrażam sobie życia bez dzielenia się z ludźmi iluzją. Bajkowy świat jest mi bliski od samego początku mego istnienia. To niesamowite jak wiele dobrego otrzymałem od Boga dzięki podążaniu drogą marzeń! Jako szczęśliwy iluzjonista pragnę dzielić się z Wami tym, co potrafię najlepiej i co wypływa prosto z mojego serca.


To więcej niż pasja czy praca – to prawdziwe posłannictwo, które pozwala mi przywracać uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych, rozbudzać wyobraźnie oraz kreować marzenia, bez których życie byłoby zdecydowanie uboższe. Na moich występach możecie zobaczyć iluzję, ale także niestandardowe, magiczne show w wersji kabaretowej, gdzie nie tylko pokażę Wam rzeczywistość z innej strony, ale także wywołam niejeden uśmiech. Zaprezentuję tradycyjne triki jak znikające wstążki pojawiające się u widza w kieszeni, odgadywanie wybranych kart, ale także te większego kalibru np. uwalnianie z kajdan, wyczarowanie śniegu na scenie, rozmnożenie butelek z 1 do 8! Spektakle cechują się niesamowitą interaktywnością. Kontakt z widownią jest tym, co kocham. – Tomasz Kabis