BAJKOLANDIA „W klepsydrze czasu”

Rok 2017 to rok szczególny dla Andrychowa. Nasze miasto świętuje bowiem jubileusz 250-lecia lokacji, który pragniemy wyjątkowo uczcić. Obchody 250-lecia Andrychowa to przede wszystkim zwrócenie uwagi samych mieszkańców na historię regionu, walory krajobrazowe oraz dbałość o tworzenie pozytywnych i trwałych relacji między mieszkańcami. Jubileusz ten jest także doskonałą okazją do dyskusji nad tożsamością lokalną, do integracji międzypokoleniowej i wymiany międzykulturowej.

Start | godzina 11.00
Miejsce | Andrychów, Plac Mickiewicza, Park Miejski

W tym roku Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie planuje organizację kilku wydarzeń kulturalnych w formie otwartej, adresowanych do mieszkańców Gminy Andrychów, ale i do licznie odwiedzających nas turystów, także z zagranicy…

W niedzielę 28 maja zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w siódmej edycji BAJKOLANDII, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „W klepsydrze czasu”! Bajkolandia to pozytywna, będąca źródłem radości – adresowana do dzieci i rodziców – impreza, która od kilku lat wpisana jest w życie kulturalne naszej gminy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest przybliżenie mieszkańcom gminy, zwłaszcza dzieciom, historii i kultury Andrychowa i okolic. Bajkolandia będzie realizowana w sąsiadujących ze sobą miejscach w centrum Andrychowa – Parku Miejskim oraz na Placu Mickiewicza. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa oraz Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.

W realizację przedsięwzięcia włącza się wiele organizacji oraz instytucji z całej gminy, m.in.: Fundacja WIIR z Andrychowa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, Fundacja „PROMYCZEK”, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Andrychowie, Szkoły Podstawowe Nr 2 oraz Nr 4 w Andrychowie, Przedszkola z Andrychowa, ZSS w Sułkowicach-Łęgu, ZSS w Targanicach, ZSS w Zagórniku, ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie, ZSS w Inwałdzie, ZSS w Roczynach, ZSS w Rzykach – Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów, Towarzystwo Miłośników Andrychowa oraz Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Andrychów im. Szarych Szeregów.

Elementami wzbogacającymi atrakcyjność tegorocznej edycji Bajkolandii będą m.in.: barwny korowód z udziałem grup rekonstrukcyjnych, reprezentacji szkół i instytucji, występ dziecięcego zespołu ludowego BŘECLAVÁNEK z Moraw, Fabryka Słodkości z Miss Ewą Wachowicz, Festiwal ognia oraz premiera książki „Legenda andrychowska. Tam, gdzie straszy duch kota czarnego jak noc”.

     

Dodatkowe informacje oraz szczegółowy program Bajkolandii znajdują się na stronach: www.kultura.andrychow.eu/bajkolandia, www.250lat.andrychow.eu oraz na profilu Facebook wydarzenia www.facebook.com/BajkolandiaAndrychow.

Zapraszamy!

Organizator:

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas imprezy plenerowej rekreacyjnej Bajkolandia >>

 

Patronat Honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego

Patronat Honorowy: Tomasz Żak – Burmistrz Andrychowa

 

 

PROGRAM RAMOWY*

Godz. 11.00 | Przemarsz korowodu z udziałem grup rekonstrukcyjnych, reprezentacji szkół i instytucji
z ul. Ferdynanda Pachla na Plac Mickiewicza

PLAC MICKIEWICZA
Godz. 11.30 | Wręczenie aktu lokacji Andrychowa na ręce Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka; prezentacje szkół i instytucji z gminy Andrychów
Godz. 14.00 | Występy:
– Dziecięcy zespół ludowy BŘECLAVANEK z Moraw
– Rewia Dziecięco-Młodzieżowa DINO
– Zespoły działające w placówkach CKiW
– Dziecięcy zespół BOLĘCINA
Godz. 18.00 | Fabryka Słodkości z  Miss EWĄ WACHOWICZ
Pieczemy „Jubilatki”
Konkursy dla dzieci: KONKURS Z JAJEM!

Godz. 19.00 | Pokazy iluzji
W przerwach: Zumba dla każdego!

Godz. 20.30 | Festiwal ognia (Chorzowski Teatr Ognia Nam-Tara):
– tancerze ognia
– grupa fireshow
– widowisko światła i ognia
– pirotechnika
ok. godz. 21.30 |  SHOW Z WOSANĄ! Pokaz żonglowania koktajlami i pokaz ledowo-pirotechnicznego śmigłowca

Dodatkowe atrakcje: dmuchańce (zjeżdżalnie, zamki dmuchane itp. atrakcje dla dzieci), miasteczko rowerowe, prezentacja wozu strażackiego, stoiska animacyjne szkół i instytucji.

PARK MIEJSKI
Godz. 13.30 – 17.00 | „W KLEPSYDRZE CZASU”
– stanowiska grup rekonstrukcyjnych: obóz średniowieczny, regiment szwedzki, oddział żołnierzy pruskich, szpital polowy z okresu II wojny światowej, Bytomski Oddział Szturmowy
– interaktywne dioramy historyczne
– animacje na stanowiskach, przymiarki strojów
Godz. 14.00 | Pokaz husarii
Godz. 15.00 | Pokaz walki rycerskiej
Godz. 16.00 | Prezentacja musztry wojsk pruskich
Godz. 16.30 | Prezentacja Bytomskiego Oddziału Szturmowego

Dodatkowe atrakcje: warsztaty plastyczne „250. urodziny Andrychowa”.

Ponadto podczas Bajkolandii będzie miała miejsce PREMIERA WYJĄTKOWEJ KSIĄŻKI: „LEGENDA ANDRYCHOWSKA. Tam, gdzie straszy duch kota czarnego jak noc”. Barwnie ilustrowana książeczka wydana została wraz z audiobookiem – andrychowską legendę czyta Piotr Fronczewski.

www.kultura.andrychow.eu/bajkolandia
www.250lat.andrychow.eu
www.facebook.com/BajkolandiaAndrychow

* Program Ramowy może ulec zmianom