KIERUNEK ANDRYCHÓW – ARTYŚCI I TWÓRCY…
GRZEGORZ TURNAU
Kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.
Regularnie i intensywnie koncertuje. Obecnie na scenie zwykle towarzyszy mu kilkuosobowy zespół (m.in. Jacek Królik – gitara, Leszek Szczerba – saksofon, Mariusz Pędziałek – obój, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn / Łukasz Adamczyk – bas, Michał Jurkiewicz – altówka, instrumenty klawiszowe), a także kameralne zespoły smyczkowe. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).
Komponuje muzykę dla filmu i teatru (m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem), jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie. Choć urodził się i mieszka w Krakowie, związany jest od dzieciństwa z miastem Inowrocław, którego honorowe obywatelstwo otrzymał w 2013 roku, a także z województwem zachodniopomorskim, gdzie mieści się – założona przez Grzegorza wspólnie ze Zbigniewem i Jackiem Turnauami i Tomaszem Kasickim – Winnica Turnau.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Prywatnie – mąż flecistki Maryny Barfuss i ojciec Antoniny Kondrat.
HANNA BANASZAK
Piosenkarka jazzowa i estradowa. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz itd… Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.
Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego… Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny’ego, Davis’a, Gershwina, Ellingtona…
Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią, cyt.: „… ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy”.
Wokalistka brała udział w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie itd…
Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza itd., a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
ALICJA MAJEWSKA
Piosenkarka. Urodzona 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki UW. Od 1971 roku śpiewała w zespole Partita. W 1974 roku rozpoczęła karierę solową – w tym właśnie roku zaprezentowała się szerszej publiczności w programie telewizyjnym złożonym z piosenek Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” i dzięki temu występowi została zauważona przez środowisko, a także przez Mariusza Waltera, który zaproponował jej przygotowanie programu w stylistyce retro dla Studia 2. Do 1977 roku była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie. Na lekcje śpiewu uczęszczała do prof. Olgi Łady.
Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wylansowała szereg przebojów, m.in.: „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”.
Wielokrotnie nagradzana na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:
– „Bywają takie dni” – nagroda główna Ministra Kultury i Sztuki (1975 r.),
– „Jeszcze się tam żagiel bieli” – drugie miejsce (1980 r.),
– „Dla nowej miłości” – wyróżnienie (1985 r.),
– „Odkryjemy miłość nieznaną” – wyróżnienie (1986 r.),
– „Marsz samotnych kobiet” – druga nagroda (1987 r.),
– nagroda specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole ’89 za indywidualność artystyczną,
– Złoty Mikrofon, przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015.
Znalazła także uznanie w oczach zagranicznych jurorów zdobywając Grand Prix na festiwalach:
– w Rostock’u – NRD (1980 r.),
– w Hawanie na Kubie (1985 r.).
Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych.
Owocem współpracy z innymi artystami są niezapomniane piosenki śpiewane w duecie (między innymi z Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Dorotą Osińską, Grzegorzem Markowskim, Ryszardem Rynkowskim), jak również, opracowane muzycznie przez Włodzimierza Korcza, płyty z kolędami (pierwsza z nich z Łucją Prus i Jerzym Połomskim, następnie „Kolędy w Teatrze Stu” z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą oraz trzecia ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym).
Śpiewa teksty znakomitych autorów – głównie Wojciecha Młynarskiego.
Na stałe współpracuje z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, autorem muzyki większości jej piosenek.
WŁODZIMIERZ KORCZ
Polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca wielu przebojów. Włodzimierz Korcz jest absolwentem łódzkiej PWSM, był uczniem Zbigniewa Szymonowicza. W latach 1968 – 1970 był redaktorem muzycznym Polskiego Radia w Łodzi. W latach 1974 – 1977 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru na Targówku (obecnie Rampa).
Komponuje muzykę teatralną i filmową, bierze udział w koncertach radiowych i telewizyjnych. Był szefem muzycznym cyklicznych widowisk telewizyjnych, m.in. reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych czy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.
Otrzymał nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Rostocku, Witebsku i Bratysławie.
Współpracował z kabaretami: Pod Egidą, TEY, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym Polskim Zoo, Kraj się śmieje i innymi.
Skomponował pieśni do słów Karola Wojtyły oraz hymn „O potężny Jezu Chryste” (wykonanie Alicja Majewska), a także Pieśń Papieską – „Zostań z nami” (słowa Wojciech Kejne, wykonanie Dorota Osińska).
Jest twórcą koncertu kolędowego (płyta Kolędy w Teatrze Stu – Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha), granego nieprzerwanie od kilkunastu lat, obecnie z udziałem Zbigniewa Wodeckiego.
Podróżuje po wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii, najczęściej z Alicją Majewską.
Po wykonaniu oratorium „Woła Nas Pan” w Rzeszowie w maju 2005 r. Włodzimierz Korcz współpracuje ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Chór towarzyszy kompozytorowi oraz (głównie) Alicji Majewskiej podczas koncertów („Idzie kolęda, Polska kolęda”, „Majewska – Korcz Okrągłe 31 Lat”).
TENORS BEL’CANTO
Kwartet Tenorów BEL’CANTO stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników klasyki nie tylko operowej, do jakiej przyzwyczaili nas: Pavarotti, Domingo, Carreras, Bocelli, czy zespół Il Divo. Członkowie kwartetu są obdarzeni naturalnym, pięknie brzmiącym głosem. W programie koncertu usłyszycie Państwo największe przeboje muzyki klasycznej i filmowej w specjalnie przygotowanej aranżacji.
Tenors BEL’CANTO – grupę tworzą profesjonalni śpiewacy, którzy są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych a także mają międzynarodowe doświadczenie sceniczne. Artyści wykonują niezwykłą mieszankę klasycznej opery i najnowocześniejszych piosenek popkultury. Ten niezwykle energetyczny kwartet wokalny rozgrzewa do czerwoności każdą publiczność. Bogaty repertuar zespołu wykonywany jest mistrzowsko w językach: francuskim, hiszpańskim, włoskim, polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim a nawet chińskim. Ich wokalny styl został określony w międzynarodowej prasie mianem wyrazistej i niezwykle barwnej ekspresji. Każdy ich występ jest świętem muzyki wokalnej, dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno ze względu na mistrzowskie i wirtuozowskie produkcje artystyczne jak i ze względu na świetną komunikację artystów z publicznością. Każdy członek zespołu wnosi swój specyficzny i indywidualny talent.
Wystąpią:
Vasyl Ponayda, tenor – solista Lwowskiej Państwowej Filharmonii, Zasłużony Artysta Ukrainy
Roman Trokhymuk, tenor – solista Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu S. Kruszelnickiej, Zasłużony Artysta Ukrainy
Taras Hlova, tenor – Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. M. Łysenki
Roman Antonyuk, baryton – solista w Kijowie
MAREK PIEKARCZYK
Jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Brał udział w nagraniu i wydaniu przeszło 25 płyt długogrających oraz wielu singli i kaset audio-video w Polsce i w innych krajach świata. Wraz z zespołem TSA i solowo, zaśpiewał na ponad 2500 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie i Niemczech.
W latach 1986 – 1999 współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał tytułową rolę w rock-operze „Jesus Christ SuperStar”. Wystąpił w przeszło 100 spektaklach w Polsce i USA, Kanadzie, Finlandii i Rosji. Zawsze z wielkim powodzeniem.
Od roku 2002 śpiewa głównie w zespole TSA, który regularnie koncertuje, w pierwszym składzie osobowym. Występuje też ze swoim projektem „Marek Piekarczyk Akustycznie”, w spektaklu „Klenczon – Poemat Rockowy” oraz w wydarzeniu muzycznym „Kazania Świętokrzyskie” razem z Józefem Skrzekiem, Atymosem Apostolisem i Prawosławnym Chórem „Oktoich”.
Od kilku miesięcy co niedzielę Marek prowadzi swoją audycję radiową w RMF FM pt.: „Marek Piekarczyk – buntownik z wyboru”. Od roku występuje też z nowym projektem „Marek Piekarczyk Symfonicznie” oraz „U2 Symfonicznie”.
STANISŁAWA CELIŃSKA
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie. W 1969 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.
Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową…”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie”, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem.
/fot. Marcin Banasik/
RAHIM
Rahim to pseudonim artystyczny Sebastiana Salberta. To jedna z najbardziej szanowanych postaci na polskiej scenie hiphopowej, raper i producent, współwłaściciel studia i wytwórni MaxFloRecords. Wszystko zawdzięcza swemu szczeremu i konsekwentnemu dążeniu do wytyczonych celów oraz swej niezłomnej miłości do muzyki. Niezależnie czy rymuje, czy produkuje podkłady muzyczne, jego twórczość trafia do ogromnej rzeszy słuchaczy, nie tylko tych słuchających rapu. Człowiek ten współtworzył największe polskie zespoły hip-hopowe. Nagrywał z Kalibrem 44, Paktofoniką, Pokahontaz, a w 2010 roku zadebiutował jako solista. Ma też na koncie sporo gościnnych występów na płytach innych wykonawców.
/fot. Łukasz Siekanowicz/
KASIA KOWALSKA
Urodziła się 13 czerwca 1973 roku. Wychowywała w podwarszawskim Sulejówku, razem z dwoma starszymi od niej braćmi. Muzyka była z nią zawsze – już wtedy, gdy będąc małą dziewczynką wyśpiewała swą pierwszą nagrodę w konkursie piosenki zuchowej; wtedy, gdy zrywała się z zajęć by śpiewać w swych pierwszych, amatorskich jeszcze zespołach i wtedy, gdy po lekcjach zamykała się w pokoju i śpiewała na cały głos piosenki swoich ulubionych artystów. Jako nastolatka, na znak buntu przeciw powszedniości życia w małym miasteczku, z głową ogoloną jak Sinead O’Connor, uciekła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Już wtedy muzyka była dla niej czymś niezwykłym, ogromnym źródłem emocji i siły. Dziś to ona, poprzez swą muzykę, daje innym ludziom wyjątkowe emocje i siłę, by zmierzyć się z codziennością. Ma na swoim koncie wiele płyt i prestiżowych nagród i choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięki, miłość do muzyki i pasja, z jaką ją wykonuje.
/źródło: www.kasiakowalska.pl, foto: Justyna Jaworska/
MONIKA KUSZYŃSKA
Piosenkarka i autorka tekstów, u progu działalności artystycznej, w 2001 r. została – trzecią z kolei – wokalistką powstałej w 1990 r. grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki (m.in.: „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r.) oraz kilkanaście singli. Do największych przebojów, wylansowanych przez Monikę Kuszyńską należą: „Moje Eldorado”, „Maj”, „Bezimienna”.
Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w maju 2006 r. tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i bezsilnej bierności. Po kilku latach, skupionych jedynie na intensywnej rehabilitacji, wraca do aktywnego życia ale przede wszystkim powraca do swojej pasji jaką jest śpiewanie. Pierwszym krokiem jest nagranie w 2009 r. piosenki z Beatą Bednarz pt.: „Nowa rodzę się”. Kolejne lata obfitują w nowe przedsięwzięcia takie jak udział w programie „Bitwa na głosy” czy występ na festiwalu w Opolu z piosenką „Ocaleni”, będącą pierwszym singlem z jej debiutanckiej solowej płyty. Album „Ocalona” ukazał się 12 czerwca 2012 r. W lutym 2013 r. Monika została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi. W 2015 r. reprezentowała Polskę w konkursie piosenki Eurowizji i ukazała się Jej książka „Drugie życie”.
KRZYSZTOF CUGOWSKI
Lublinianin z urodzenia i wyboru. W Lublinie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i rozpoczął studia prawnicze. Także w Lublinie w 1969 roku założył zespół Budka Suflera. W 1972 roku połączył siły z Romualdem Lipko, trzy lata później do zespołu dołączył Tomasz Zeliszewski. Charakterystyczny, mocny głos Krzysztofa Cugowskiego szybko został dostrzeżony. Już w 1975 roku znalazł się na drugim miejscu w notowaniu „Wokaliści roku” przeprowadzonego przez czasopismo „Non Stop”. Po wydaniu dwóch płyt, które okazały się wielkim sukcesem, w 1976 roku opuścił Budkę Suflera na osiem lat. W tym czasie pracował z zespołami Spisek i Cross. Do Budki powrócił w 1984 roku. W drugiej połowie lat 80. koncertował z zespołem w USA. Na początku lat 90. Budka Suflera nagrała płytę „Cisza”. Krążek okazał się dużym sukcesem i stał się zarazem preludium do największego komercyjnego osiągnięcia zespołu, czyli do wydanej w 1997 roku płyty „Nic nie boli, tak jak życie”. Sprzedaż albumu przekroczyła rekordowe milion egzemplarzy. Ten sukces stał się również przepustką dla zespołu do występu w 1999 roku w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. W późniejszych latach działalności muzycy Budki Suflera nagrywali także z zagranicznymi gwiazdami. Na płycie „Jest” skład zespołu wsparli: basista Marcus Miller, gitarzysta Steve Lukather i perkusistka Sheila E. Krzysztof Cugowski ma na swoim koncie również kilka płyt solowych oraz krążek „Integralnie” (2001) z coverami wielkich przebojów polskiego i światowego rocka. Współpracował także z Ray’em Wilsonem, byłym wokalistą Genesis. Wspólnie nagrali utwór „Not about us”. Wokalista wystąpił również z Gary Brooker’em i Garou. Budka Suflera zakończyła działalność w 2014 roku, żegnając się z fanami ogromną trasą koncertową. W grudniu tego samego roku Krzysztof Cugowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Po zakończeniu działalności zespołu, wokalista ani na chwilę nie zwolnił tempa. Od 2015 roku Krzysztof Cugowski koncertuje z zespołem „Bracia”, założonym w 2001 roku przez swoich synów, Piotra i Wojciecha. W tzw. międzyczasie wokalista pracował nad swoją solową płytą. Jesienią 2015 roku krążek pt. „Przebudzenie” z muzyką Stefana Gąsieńca trafił do sklepów muzycznych. Od początku 2016 roku Krzysztof Cugowski razem z synami rozpoczął pracę nad premierowym materiałem na nowy wspólny album. 30 września tego roku w ramach rodzinnego projektu „Cugowscy” ukazał się krążek „Zaklęty krąg”. Jest to bez wątpienia jedna z najciekawszych i najważniejszych płyt 2016 roku. Obecnie muzyczna rodzina przygotowuje się do trasy koncertowej pod szyldem „Cugowscy”, która będzie promować ich najnowsze wydawnictwo.
STANISŁAW SOYKA
Wokalista jazzowy, pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym w rodzinnych Gliwicach. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.”
JACEK STACHURSKY
Właściwie Jacek Łaszczok, jest jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki z pogranicza pop/dance w Polsce. Stachursky przyszedł na świat 26 stycznia 1966 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jego ojciec był perkusistą w jazzowym zespole, i to pewnie właśnie jemu zawdzięcza smykałkę do muzyki.
Jacek Stachursky to artysta, który wciąż zaskakuje swoich fanów nowoczesnym obliczem polskiej muzyki. Jacek Stachursky w dotychczasowej karierze wydał 9 płyt, które odniosły komercyjny sukces. Każda jego kolejna płyta to ogromna dawka przebojowej muzyki z ogromnym bagażem przeżyć emocjonalnych. W październiku 2012 r. premierę miał krążek Artysty zatytułowany „BOSKI PLAN”. Materiał na nim zawarty odsłonił nowe muzyczne oblicze Jacka i zapewne stanowił spore zaskoczenie dla fanów. We wrześniu 2014 r. z okazji 20-lecia pracy artystycznej Jacka Stachursky’ego na rynku pojawiło się wydawnictwo „MOJE ZAKAZANE PRZEBOJE”. Na płycie znalazło się 15 utworów specjalnie wyselekcjonowanych przez Artystę. Kompilacja zawiera utwory bardzo dobrze znane fanom Stachursky’ego, tak jak: „Żyłem jak chciałem”, „Finał”, „Ostatni”, „Zostań i bądź”, jak też kompozycje, które są warte przypomnienia, a nie były szeroko prezentowane przez media. Jacek Stachursky ma na swoim koncie takie przeboje jak: „Z każdym Twym oddechem”, „Zostańmy razem”, „Czuję i wiem”, „Typ niepokorny” oraz własną interpretację utworu „Jedwab” (oryg. wykonywany przez Róże Europy).
/www.polskieradio.pl/
VOLODYMIR SYVOHIP – dyrygent
Volodymir Syvohip muzykolog i dyrygent. Jest absolwentem wydziału historii i teorii muzyki Lwowskiego Konserwatorium (obecnie – Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki) i aspirantury przy Instytucie muzykologii, folklorystyki i etnologii im. M. Rylskoho NAN Ukrainy, a także doktorem filozofii. Jako dyrygent rozpoczął swoje występy w 1999 roku z Kameralnym Chórem „Gloria” i orkiestrą „Leopolis”, z którymi przygotował i wykonał wiele autorskich programów kompozytorów współczesnych. Z sukcesem występował na wielu festiwalach. Zrealizował szereg monumentalnych utworów światowej klasyki, takich jak: „Pasja według św. Jana”, „Magnificat” A. Vivaldiego czy „Wielka msza” J.S. Bacha.
Odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi na rzecz promocji kultury polskiej i rozwoju międzynarodowej współpracy kulturalnej.
LWOWSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA
Pierwszy koncert Lwowskiej Filharmonii odbył się dokładnie 27 września 1902 roku, a historia pierwszych lat jej działalności, jeszcze pod panowaniem Habsburgów, związana jest z takimi wybitnymi postaciami jak Gustav Mahler i Richard Strauss. Swoją regularną działalność Orkiestra Filharmonii rozpoczęła jednak dopiero w 1933 roku w Rzeczpospolitej Polskiej, występując pod batutą Adama Sołtysa, Jerzego Kołaczkowskiego, Kazimierza Wiłkomirskiego i Grzegorza Fitelberga.
CHÓR FILHARMONII LWOWSKIEJ GLORIA
Chór Kameralny „GLORIA” istnieje już ponad 20 lat. Od samego początku zrzesza oddanych śpiewaniu muzyków – w większości studentów i absolwentów Lwowskiego Konserwatorium. Chór działa w ramach Lwowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy. Został założony w 1989 roku przez dyrygenta Jarosława Hnatowskiego i Volodymira Syvohipa, który pełnił rolę prezesa i managera. W 1999 roku Volodymir Syvohip przejął obowiązki dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu. „GLORIA” w krótkim czasie zaświadczyła swój wysoki poziom wykonawczy zdobywając szereg nagród na międzynarodowych konkursach.
MAREK GRABOWSKI
Absolwent krakowskiej ASP, grafik, scenograf, fotograf, operator telewizyjny z uprawnieniami reżysera i operatora światła. Autor ekspozycji w polskich pawilonach na Wystawach Światowych. Scenograf spektakli teatralnych, pomysłodawca i autor przedsięwzięć promujących Polskę za granicą.
Dokonania zawodowe:
Festiwale, m.in.:
– Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – scenografia do 14 edycji
– Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – scenografia do dwóch edycji
– Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej w Koninie – scenograf
– Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – 4 realizacje scenograficzne
– Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie – scenograf 12. edycji
i inne.
Telewizja:
– scenograf w TVP Katowice
– TVN – główny scenograf
– Dyrektor Artystyczny w TVP Poznań
– operator i scenograf w TVP Kraków
– Teatr Telewizji – scenografia do 26 spektakli realizowanych przez najwybitniejszych reżyserów
– aranżacje scenograficzne studiów olimpijskich – 7 edycji.
Teatr:
Scenografie do spektakli teatralnych w Krakowie, Toruniu, Bydgoszczy, Opolu i Poznaniu.
Realizacje międzynarodowe, promocja Polski:
– Polskie Stoły Wigilijne w Szwecji, Austrii, Belgii – pomysłodawca i realizator projektu
– Światowe Wystawy EXPO: Hanower – prezentacja multimedialna województwa zachodniopomorskiego; Aichi (Japonia) – projekt i realizacja instalacji „Wieliczka”; Saragossa – prezentacja promująca Euro 2012, instalacja artystyczna „Aqua Mater;
– Szanghaj – projekt i realizacja ekspozycji towarzyszącej EXPO 2009 – „Polish Design”
– Dni Polskie w Goteborgu
– autor i realizator zabudowy stoisk wystawienniczych regionów Polski podczas międzynarodowych targów w Brukseli, Lyonie, Bordeaux, Poczdamie, Berlinie
– Kinder sehen Polen – wystawa w Berlinie
– Polska Wigilia – prezentacja na zamku w Uppsali
– realizacja autorskiego projektu, w tym scenografii, podczas uroczystości wstąpienia do Unii Europejskiej Polski wraz z innymi krajami – Bruksela (Grand Place)
– realizacja projektów multimedialnych promujących atrakcje turystyczne Polski – Niemcy, Francja
– Design Poland – aranżacja wystawy, Indie (dwukrotnie)
– udział w programie rządowym promującym dorobek gospodarczy i kulturalny Polski w UE
– Głowy Wawelskie – promocja Krakowa w Parlamencie Europejskim
– Dni Kultury Polski – Rosja, Czechy, Bułgaria
– realizacja scenografii do koncertów i widowisk w Chinach, USA, Kanadzie, Bułgarii i Niemczech
– autor wystawy „Polskie zabytki UNESCO” – ITB Berlin 2011
Wybrane projekty realizowane we współpracy i na zlecenie MSZ i POT.
Komercyjne imprezy promocyjne:
– wprowadzenie na rynek telefonii komórkowej Idea – 16 widowisk plenerowych w całej Polsce
– realizacje dla firm: PZU, Adidas, Philips Morris, Aviva, firmy farmaceutyczne
– wieloletnia współpraca przy realizacjach imprez dla Krajowej Izby Gospodarczej.
Inne przedsięwzięcia:
– wieloletnia współpraca ze Stołeczną Estradą – koncerty, widowiska
– „Miasto Plakatu” – aranżacja wystawy prac Andrzeja Pągowskiego, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie, Berlinie, Monachium, Dreźnie i Huesko (Hiszpania)
– realizator wielkich imprez plenerowych, m.in. Dni Morza w Szczecinie, Wianków w Krakowie, otwarcia Igrzysk Polonijnych, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (Rzeszów)
– realizator widowiska z okazji 90-lecia Związku Piłki Ręcznej w Polsce
– współpraca z Polskim Komitetem Olimpijskim, m.in. realizacja 90-lecia (Kraków, Warszawa).
Aktualnie pracuje m.in. nad realizacją wystaw multimedialnych prezentujących polskie dziedzictwo kulturowe (projekty realizowane przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa).
MACIEJ MURASZKO
Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Bajorem, Robertem Janowskim, Rudi Schubertem, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Bogusławem Mecem, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą, a także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Orkiestrą Alex Band, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie.
Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka” – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej, teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”) i współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk „Wierchy” na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego „Bezmiar Sprawiedliwości” otrzymał nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2007”.
Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing.
Jako producent muzyczny ma na swoim koncie takie pozycje jak: płyty wydane wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także album „Cudowny świat” dedykowany wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze, w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy (m.in. Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Zbigniew Kurtycz, Stanisław Sojka. Mietek Szcześniak) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu.
Najnowsze produkcje płytowe to albumy Stanisławy Celińskiej „Atramentowa…” (jedna z ciekawszych pozycji na polskim rynku fonograficznym w ostatnich czasach – podwójna platyna) „Atramentowa – Suplement” i „Świątecznie” oraz płyta dla dzieci „Jarzynki i przyjaciele”.
/fot. Piotr Grzybowski/
WOJCIECH GRANICZEWSKI
Scenarzysta, reżyser teatralny i telewizyjny, trener dialogu. Absolwent Filologii Angielskiej UJ (mgr) oraz Drama & Theatre Studies w Alliance College USA (stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej). Praca dyplomowa na temat teatru absurdu w Europie (Harold Pinter, Samuel Beckett) i w USA (Edward Albee). W toku studiów w USA: scenariusz oraz reżyseria własnej sztuki teatralnej pt.: „Terminus” wystawionej w teatrze Alliance College Players. Autor scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, dialogów i tekstów piosenek. Tłumacz poezji polskiej na język angielski (m.in. Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski) i amerykańskiej na polski (Allan Ginsberg, Maxwell Anderson).
Wieloletni współpracownik literacko-reżyserski Teatru STU, spektakle: „Donkichoteria”, „Mgła”, „Józio Bosonóg”, „Bramy Raju”, „Ziemia! Ziemia!”. Autor scenariuszy spektakli Teatru KTO: „Gmach”, „Do góry nogami”. Autor i reżyser musicalu dla dzieci „Złoto i liście” z muzyką A. Zaryckiego (Opera i Operetka w Krakowie).
Współpracownik Telewizji Polskiej (1988 – 2013). Scenarzysta i reżyser spektakli w Teatrze Młodego Widza, m.in.: „O dzielnym wojaku i złej czarownicy”, „Ciuchcia z piosenkami”, „Opowieści Wiatru”, „Planeta Marzeń” oraz autorskich telewizyjnych seriali o charakterze edukacyjno-rozrywkowym: „Windy Lifts”, „The Perfect Stranger”, „Ups and Downs”, „Euroquiz”, „The Best Guest Show”, „Lippy and Messy” – w sumie ok. 500 odcinków emitowanych w wielu krajach Europy.
Założyciel (w 1989 roku) i prezes zarządu Instytutu Angielskiego GAMA COLLEGE – krakowskiej szkoły językowej z międzynarodowym certyfikatem jakości EAQUALS, organu założycielskiego Nauczycielskiego Kolegium Języka Angielskiego Gama College of English, działającego w Krakowie w latach 1992 – 2013.
Autor libretta do widowiska muzyczno-teatralnego „Muzyczne pocztówki ze snu” – Projekt UE (2014).
Reżyser koncertu galowego Festiwalu KOROWÓD 2014 pt.: „Absolutnie”, dedykowanego twórczości Wojciecha Młynarskiego, wykonanego na scenie Opery Krakowskiej w listopadzie 2014 r.
Autor scenariusza i reżyser widowiska teatralno-muzycznego pt.: „Złoto i liście” (muz. Andrzej Zarycki) dla Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu (premiera 1 czerwca 2015).
Autor scenariusza i reżyser widowiska teatralno-muzycznego pt.: „Muzyka i magia” (muz. Andrzej Zarycki) dla Opery Krakowskiej (premiera 23 października 2015).
Reżyser koncertu galowego Festiwalu KOROWÓD 2015, dedykowanego twórczości Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej, wykonanego na scenie Opery Krakowskiej w listopadzie 2015 r.
Dialogue coach (trener dialogu) w międzynarodowych produkcjach filmowych. Praca nad językiem postaci z takimi aktorami jak Jim Carrey, Charlotte Gainsburg, Kati Ottinen, Marton Csokas, Vlad Ivanov, Anna Polony, Zygmunt Józefczak, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Zbigniew Zamachowski, Maja Hirsch, Piotr Stramowski, Katarzyna Warnke i wielu innych. (2015 /2016 /2017).
Reżyser musicalu „Open Chopin” w Teatrze Muzycznym w Toruniu (premiera w czerwcu 2016 r.) oraz koncertu galowego Festiwalu KOROWÓD 2016, dedykowanego twórczości Jonasza Kofty, wykonanego na scenie Opery Krakowskiej w listopadzie 2016 r.
Współzałożyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia Na Scenie działającego we współpracy z krakowskim oddziałem ZASP, organu prowadzącego teatralny wortal internetowy www.nascenie.info.
Laureat nagrody Honoris Gratia za zasługi dla kultury miasta Krakowa.
BIG CYC
Big Cyc to legenda polskiego rocka. Grupa debiutowała w małym klubie studenckim w 1988 roku. Zespół gra nie przerwanie od 26 lat w niezmienionym składzie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Anglii, Irlandii, Szkocji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Słowacji. Wielokrotnie zdobywał Złote i Platynowe płyty. Piosenka „Berlin Zachodni” była wybrana „Przebojem Roku” w 1990. Za przebój „Makumba” zespół otrzymał nagrodę stacji radiowych Play Box (1997). Takie piosenki zespołu jak „Rudy się żeni”, „Świat według Kiepskich”, „Dres”, „Facet to świnia” czy „Ballada o smutnym skinie” znają wszyscy w Polsce. W kwietniu 2014 magazyn muzyczny „Teraz Rock” zaliczył płytę Big Cyca „Z partyjnym pozdrowieniem” do grupy 25 najważniejszych płyt polskiego rocka ostatnich 25 lat.
Koncerty Big Cyca to widowiskowe, dynamiczne show, pełne humoru, zabawy i znanych przebojów w trakcie których refleksja nad kondycją współczesnego człowieka zagubionego w świecie technologii i korporacji miesza się ze zjadliwą ironią i satyrą. Zespół Big Cyc przez krytykę nazywany jest „Partyzantami śmiechu”.
Krzysztof Skiba – teksty, śpiew
Jacek Jędrzejak „Dżej Dżej” – śpiew, gitara basowa
Roman Lechowicz „Piękny Roman” – gitara
Jarosław Lis „Dżery” – perkusja
Piotr Sztajdel „Gadak” – instrumenty klawiszowe
Marek Szajda „Maras” – gitara
CZARNO-CZARNI
Czarno-Czarni polska grupa swingowo-rockowa, której członkowie wywodzą się z zespołów Big Cyc i Bielizna. Pomysł założenia Czarno-Czarnych narodził się w 1996 roku podczas nagrywania przez grupę Big Cyc utworu pt.: „Pasażer”. Piosenkę tę gościnnie zaśpiewał Jarek Janiszewski z zespołu Bielizna. Wtedy Dżej Dżej, Dżery i Piękny Roman stwierdzili, że z Janiszewskim dobrze im się pracuje i postanowili założyć zespół, który swym brzmieniem powróci do lat 60. XX wieku. Sukces płyty Big Cyca „Z gitarą wśród zwierząt” sprawił jednak, że plany te trzeba było odłożyć na później. Płyta Czarno-Czarnych ukazała się dwa lata później – w 1998 roku. 6 lipca 2000 roku Czarno-Czarni wydali płytę „Niewidzialni”, a we wrześniu 2002 ukazał się album „Jasna strona księżyca”. Pod koniec maja 2003 Czarni wystąpili na festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie „Przeboje 40-lecia” wykonali wiązankę starych przebojów zwieńczoną utworem „Nogi”. W tym samym czasie grupa nagrała piosenkę „Nie choruj”, która była motywem przewodnim, emitowanego przez telewizję Polsat, serialu komediowego „Daleko od noszy”. W latach 2002 – 2004 Czarno-Czarni, oprócz występów w Polsce, koncertowali w Nowym Jorku, Chicago, Londynie i Brukseli.W listopadzie 2004 roku zespół wydał płytę „Sułtani swingu”, zawierającą swingowe wersje klasycznych polskich przebojów z lat 30., 40. i 50. XX wieku. W piosenkach Czarno-Czarnych dużą rolę odgrywają teksty Janiszewskiego oparte na specyficznym komizmie słownym i pastiszu.
Jarosław Janiszewski „Doktor” – wokal
Jacek Jędrzejak „Dżej Dżej” – gitara basowa
Roman Lechowicz „Piękny Roman” – gitara
Jarosław Lis „Dżery” – perkusja
Piotr Sztajdel „Gadak” – instrumenty klawiszowe
ARTUR ORZECH
Urodzony 22 lutego 1964 r. w Jeleniej Górze. Polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.
Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w klasie o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem angielskim. W 1983 r. współzałożyciel zespołu rockowego Róże Europy, gdzie był gitarzystą i autorem muzyki na pierwszych dwóch płytach – Stańcie przed lustrami i Krew Marilyn Monroe.
Zafascynowany literaturą perską w 1984 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki. Po roku nauki podjął pracę tłumacza. Po czwartym roku studiów, w latach 1987 – 1988 przebywał na stypendium naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Kabulu w Afganistanie. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem studia, został asystentem w katedrze iranistyki i turkologii UW. Miał zostać doktorem, gdy na drodze stanęła praca w mediach, najpierw radiu, później telewizji.
Podjął pracę w Radio Dla Ciebie, potem trafił do radiowej Jedynki, a w 2001 do Trójki. Pierwszy raz w Trójce pojawił się na początku lat 90. Prowadził audycję Orzech i reszta a od września 2007 prowadzi audycję Prywatna kolekcja. W latach 90. prowadził popularny program Muzyczna Jedynka emitowany w TVP1. Corocznie komentuje dla polskich widzów finałowe koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji. Od stycznia 2008 r. współprowadził poranny program Pytanie na śniadanie w telewizyjnej Dwójce. Wielokrotnie prowadził Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Sopot Festival. Wraz z Aleksandrą Rosiak od 5 marca 2010 r. prowadził w TVP1 show Śpiewaj i walcz.
REWIA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA DINO
Zespół DINO założony i prowadzony od 25 lat przez Danutę Mrawczyńską, działający obecnie jako REWIA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA „DINO”, zrzesza w dziesięciu grupach około 200 uczestników – dzieci i młodzież w wieku od 3 do 26 lat, od DINO-BABY, przez DINUSIE, MAŁE DINO i reprezentacyjną grupę DINO, po dwie grupy chłopców: DINO-BOYS i DINO-BOYS JUNIOR.
Przez 25 lat istnienia, zespół DINO zdobył ogromną ilość nagród i wyróżnień, reprezentował godnie Andrychów na wielu scenach w kraju i za granicą. Trudno określić, które z nich były najważniejsze, ponieważ czasami to łzy wzruszenia i podziękowania z głębi serca płynące są dla tych dzieciaków cenniejsze, niż dziesiątki pucharów i statuetek zdobiących regały i szafy.
25 lat – to powód do świętowania, dlatego w październiku 2017 zaplanowano Jubileusz Rewii DINO, na który już dziś wszystkich zapraszamy. Szczególnie serdecznie zapraszamy nasze DINOZAURY, z których część przyprowadza na zajęcia swoje dzieci, czyli kolejne pokolenia „Dinusiów”.
Od września Rewia DINO zaprasza do nowych sal, które pomieszczą większą ilość grup niż dotychczas. Informacje na temat zapisów do zespołu można znaleźć na Facebookowej stronie zespołu DINO.
Szczególnie miło w pamięci instruktorów, dzieci i młodzieży zapisuje się udział zespołu w kolejnych edycjach Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. To niezwykłe chwile wypełnione warsztatami i występami w tak pięknym miejscu, jakim jest Amfiteatr Kadzielnia. Poszczególne grupy zespołu DINO są wielokrotnymi laureatami sztandarowych nagród tego festiwalu – Złotych, Srebrnych i Brązowych Jodeł.
Podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA wystąpią trzy grupy: MAŁE DINO, DINO – grupa reprezentacyjna i DINO-BOYS. Zaprezentują układy nagradzane podczas kieleckiego festiwalu w 2016 i 2017 roku oraz układy prezentowane podczas koncertów finałowych tego festiwalu.
Andrychowska Kapela Wujka Jaśka
Istnieje już 40 lat! Założycielem i kierownikiem jest Jan Bezwiński – stąd też „Wujek Jasiek” w nazwie zespołu. Od początku istnienia Kapela uczestniczyła w wielu zlotach i festiwalach zajmując czołowe miejsca, m.in. na festiwalach w Przemyślu czy Krasnymstawie. Otrzymała wyróżnienia w: Przemyślu, Biłgoraju, Łodzi, Skoczowie, Parczewie i Toruniu. Lata 2000 – 2014 to pasmo sukcesów. W Łęcznej trzykrotnie zdobyła II miejsce. Muzycy wielokrotnie występowali za granicą, mają na koncie 6 wydanych płyt. Kapela wykonuje głównie własne kompozycje. Skład zespołu zmieniał się w ciągu 40-lecia, obecny skład to: Jan Bezwiński – gitara, wokal; Anna Kudłacik – gitara, wokal; Jan Chmiel – akordeon; Marian Kopeć – instrumenty perkusyjne.
Lwowska Kapela Ta Joj z Przemyśla
Folkowy zespół muzyczny pod patronatem Centrum Kulturalnego w Przemyślu, grający tradycyjną muzykę kapel podwórkowych Lwowa. Założycielem kapeli był Kazimierz Galikowski – kompozytor, aranżer, śpiewak i instrumentalista, absolwent przedwojennej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu.
Zalążek przyszłej Lwowskiej Kapeli Ta Joj powstał przy Domu Kultury „Kolejarz” w Przemyślu w roku 1958. Grupa przyjęła nazwę Przemyska Kapela Podwórkowa, a jej członkami stali się byli Lwowiacy. W czasach PRL-u zakazane było oficjalne poruszanie kwestii polskości Lwowa, z tego też powodu kapela zmuszona była do przerabiania swojego podstawowego repertuaru. Przykładowo refren piosenki „Tylko we Lwowie” musiał być przerobiony na „tylko w Przemyślu”. Dopiero w roku 1988, kapela mogła zmienić nazwę na „Lwowska Kapela Podwórkowa”.
Nazwa Ta Joj została zapoczątkowana na jednym z koncertów we Wrocławiu, gdzie konferansjer Janusz Budzyński powitał zespół słowami gwary lwowskiej: tajojki przyjichali.
Kazimierz „Kiju” Galikowski zmarł 7 marca 2002 w wieku 89 lat. Jego dzieło kontynuują pozostali członkowie zespołu.
Dorobek artystyczny kapeli to 6 kaset magnetofonowych, 3 płyty kompaktowe, 1 kaseta wideo oraz wiele występów w programach radiowych i telewizyjnych, m.in. w Telewizyjnej, podwórkowej liście przebojów Bohdana Łazuki oraz Lwowskich wspominkach spod choinki w TVP3.
Kapela zdobyła wiele nagród na międzynarodowych i krajowych festiwalach, m.in. w roku 2007 Grand Prix w Koronowie z sesją nagraniową w Polskim Radio „PiK” w Bydgoszczy.
Ta Joj ma za sobą również trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych – od Nowego Jorku przez Chicago po Florydę.
Obecny skład: Agnieszka „Rywka”, „Czarna Mamba” Wątróbska – śpiew, kierownik muzyczny; Andrzej „Napór” Wypor – akordeon; Andrzej „Cichy” Daczkowski – kontrabas.
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW
W 2017 roku zespół obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje regionu Krakowiaków Zachodnich. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu, od jego powstania do dzisiaj, jest Leon Majkut.
To jeden z nielicznych międzypokoleniowych zespołów artystycznych pięknie wpisujących się w historię lokalnej społeczności. Zespół liczy prawie 60 osób, w tym 8-osobowa kapela i 18-osobowa grupa dziecięca. W swoim bogatym repertuarze ma m.in. program „Na andrychowskim rynku”, suitę tańców krakowskich, pieśni ludowe i utwory biesiadne oraz pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Nagrał dwie płyty z kolędami (2007 r. i 2012 r.) oraz płytę „Beskidzie, Beskidzie” z pieśniami ludowymi i płytę „Oj, weselcie się” z pieśniami ludowymi i biesiadnymi. Nagroda uzyskana przez zespół podczas tegorocznego XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (LZPiT ANDRYCHÓW zajął drugie miejsce w kategorii Zespoły Regionalne i Folklorystyczne) pozwoliła na rejestrację materiału na nową płytę z kolędami i pastorałkami. Nagrań dokonano w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Kętach wykorzystując bardzo dobrą akustykę tego obiektu. Płyta ukaże się pod koniec 2017 roku.
Zespół promuje gminę Andrychów poprzez udział w wielu imprezach kulturalnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczestniczy w życiu społeczności gminy poprzez udział w imprezach charytatywnych, uroczystościach państwowych i świętach miasta. Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w „Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych”, odbywających się w Kościele św. Macieja w Andrychowie. Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku podczas TKB wystąpi na estradzie w Makowie Podhalańskim (1 sierpnia, godz. 21.00) i w amfiteatrze w Szczyrku (5 sierpnia, godz. 19.15).
Zespół kolędował w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2016 r. miał zaszczyt wystąpić z koncertem polskich pieśni ludowych w Katedrze Wniebowzięcia NMP we Lwowie (Ukraina). Występował również w Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Łotwie.
Najbliższy występ zespołu w Andrychowie odbędzie się na Stadionie AKS Beskid w niedzielę 3 września podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA organizowanego w ramach obchodów 250-lecia miasta Andrychowa. Zapraszamy!
Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej
Zespół powstał w 2005 roku. Działa obecnie w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej. Prezentuje folklor Górali Babiogórskich (czyli tych, którzy zamieszkują północną część podnóża Babiej Góry), kultywuje śpiew, obrzędy i tradycje miejscowe. Posiada w swoim repertuarze takie programy, jak: „Na Szczepana”, „Na Ostatki”, „Wesele”, „Zabawa w Karczmie”, „Zbójnicki”, „Ogólny”, „Obrzędy Bożego Narodzenia”. Zespół wykonuje pieśni babiogórskie, wykorzystuje w programach tańce z tego regionu. W skład zespołu wchodzi również tradycyjna kapela góralska. Zespół zawiera w swoich programach dawne, miejscowe, żywiołowe tańce jak: „Obyrtka podhybywano”, „Wściekło polka”, „Sztajer”, „Wywodzony”, „Zawojski”, „Siustany”, „Obyrtka”, „Hajduk”.
Zespół brał udział w festiwalach i konkursach, gdzie zdobywał różne laury, m.in.:
- I miejsce w „Żywieckich Godach” w Żywcu (2007)
- udział w Karpackim Festiwalu w Földes na Węgrzech z programem „Wesele” (2007)
- I miejsce w „36 Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej w konkursie Grup Kolędniczych oraz wyróżnienie w popisie par tanecznych (2008)
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Państw Grupy Wyszehradzkiej w Lewicach na Słowacji (2008)
- I miejsce grupy śpiewaczej męskiej w „26 Ogólnopolskim Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych” w Podegrodziu (2009)
- wyróżnienie dla grupy śpiewaczej męskiej w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą” (2009)
- I miejsce dla grupy śpiewaczej żeńskiej w „27 Ogólnopolskim Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych” w Podegrodziu (2010)
- I miejsce – „Złota Gwiazda Betlejemska” i Grand Prix „Przeglądu Kolęd i Pastorałek – Pastorałka Żywiecka 2014” w Żywcu za kultywowanie tradycyjnej formy muzykowania i przekazywanie tradycji dzieciom (2014).
Zespół bierze udział we wszystkich ważnych imprezach na terenie miasta Sucha Beskidzka oraz w powiecie suskim, występował w Polsce jak również za granicą. Jeden z pierwszych występów zespołu miał miejsce w Andrychowie – został bardzo ciepło przyjęty. Od tego momentu nastała trwała znajomość i przyjaźń z „Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Andrychów”, z którym utrzymywana jest stała współpraca.
Kierownictwo zespołu: kierownik organizacyjny – Jacek Master, kierownik artystyczny – Bernadeta Ryt.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny
Zespół powstał w 1970 roku. W 2008 roku zespół zrekonstruował odświętny strój męski tzw. laski, funkcjonujący w XIX wieku. Obecnie jako jedyna grupa regionalna w pełnej krasie prezentuje oryginalny folklor Lachów południowo-zachodniej Małopolski.
Repertuar zespołu obejmuje inscenizacje obyczajów i obrzędów: „Hej kolęda, kolęda”, skubanie pierza, czyli „Wyskubowiec u Jantoska na Podkympiu”, „Zabawe u Goca na Rzycnym”, „Wyzynek” oraz tańce charakterystyczne dla pogórza beskidzkiego, np.: „Kowol”, „Mikusz”, „Sotyska”, „Skokano polka”, „Krakowiok”, „Świec”. Część taneczną uzupełniają pieśni i przyśpiewki ludowe.
Zespół wielokrotnie był laureatem przeglądów folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w wojewódzkich przeglądach zespołów folklorystycznych i kapel ludowych „Wici” w Chorzowie, w „Spotkaniach pod brzymem” w Pszczynie. Brał udział w Ogólnopolskich Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Myślcu, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Płocku, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Uczestniczył w nagraniach radiowych emitowanych w warszawskiej rozgłośni radiowej. Wystąpił w studio TVP 3 Katowice w programie „Na ludową nutę”. Zespół odwiedził ponad 120 miejscowości. Koncertował w Austrii, Czechach, Chorwacji, Hiszpanii, Bułgarii na Węgrzech, Słowacji i w Macedonii.
Kierownik artystyczny, choreograf – Sławomir Ślósarczyk. Kierownik muzyczny – Mariusz Mika. Prezes zespołu – Ireneusz Stanclik.
Zespół BESTWINA zaprezentuje w Andrychowie program lachowski – tańce i pieśni z obszaru Beskidu Żywieckiego i pogórza beskidzkiego charakterystyczne dla tego terenu, również dla Ziemi Andrychowskiej. Zatańczą między innymi: „Mikusza”, „Krakowiaka”, „Świeca”, „Sotyske”, „Dam walca”, polki: sieconom, wściekłom i skokanom… Program taneczny uzupełniają lokalne pieśni i przyśpiewki.
Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów
Od roku 2004 andrychowska orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspierania inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych poprzez organizowanie koncertów oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.
Orkiestra występuje na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych, państwowych, wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów jak również poza jej granicami. W ostatnich latach były to m.in.: „Kocioł Teatralny”, „Zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Andrychowa”, „Dni Andrychowa – Festiwal Plackorzy”, „Bieg po Serce Zbója Spod Złotej Górki”, „Finał WOŚP”, „ Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino”, „Wigilia Andrychowska”, „Dzień Papieski”, „Dożynki Gminne”, „Zakończenie roku akademickiego UTW w Andrychowie”, „Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Andrychowie”, „Uroczystości Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej”, Koncert galowy z cyklu „My, Małopolanie” w Sali Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.
Poziom muzyczny orkiestry utrzymywany jest stale na wysokim poziomie czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, których w ostatnich latach znacznie przybyło na koncie andrychowskiej orkiestry – I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w roku 2011 oraz 2012. Kilkukrotny udział w Finale Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu z następującym rezultatem – miejsce III w latach 2010, 2015, 2016, miejsce II w latach 2011 i 2012 oraz miejsce I w 2014 roku. Ponadto orkiestra otrzymała specjalne zaproszenie na XXVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie w 2016 r. oraz w 2014 r. na VII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda, na którym to festiwalu kapelmistrz andrychowskiej orkiestry Łukasz Zaborowski otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
Pod skrzydłami miejskiej orkiestry od kilku lat działają również dwa mniejsze zespoły instrumentalne. Pierwszy to kwintet blaszany z perkusją noszący nazwę „Brass Land & Drums”. Formacja ta pod kierownictwem Łukasz Zaborowskiego wykonuje szeroki repertuar muzyczny, oparty głównie na muzyce rozrywkowej. Na swoim koncie ma m.in. wspólny występ z kwintetem „Excelsior Brass Band” w skład którego wchodzą członkowie Zespołu i Chóru Armii USA, podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkania” w MDK w Andrychowie w 2015 roku. Drugi skład kameralny to tzw. „Dechovka”, czyli zespół grający głównie repertuar taneczny. Andrychowska „Dechovka” występowała m.in. dwukrotnie w miastach partnerskich Tukums (Łotwa) i Breclav na Morawach ( Rep. Czech).
Stowarzyszenie MOD „Andropol” od wielu lat prowadzi przyorkiestrową szkółkę nauki gry na instrumentach dętych. Zajęcia na instrumentach blaszanych oraz saksofonach prowadzi kapelmistrz orkiestry natomiast na klarnetach – muzyk andrychowskiej orkiestry Wojciech Stanek, który jest także założycielem i administratorem strony internetowej www.orkiestra-andrychow.pl działającej od 2009 roku. Obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest Dawid Babik – także muzyk andrychowskiej orkiestry.
Skład orkiestry:
Dyrygent – kapelmistrz Łukasz Zaborowski
Flety: Aleksandra Fujawa, Marysia Gawęda, Alina Graca, Paulina Tomiczek, Kaja Woźniak Klarnety: Robert Bylica, Tomasz Gawęda, Fryderyk Homel, Wojciech Kozioł, Konstancja Książek, Wojciech Stanek, Gabriela Strączek, Monika Walczak, Mateusz Woźniak.
Saksofony: Łukasz Borgosz, Kacper Bryzek, Dorota Ganzel, Ewa Kowalska, Kamil Pindel, Elżbieta Rodak, Piotr Tomiczek, Agnieszka Walczak, Dawid Walczak, Wojciech Zięba.
Trąbki: Patryk Babik, Stanisław Balon, Szymon Kaczmarek, Piotr Paluch, Łukasz Sordyl, Piotr Szczur, Bartłomiej Walczak, Rafał Walczak, Patryk Zięba.
Sakshorny: Dominik Borgosz, Piotr Chodziutko, Wojciech Gawęda, Stanisław Hutniczak, Przemysław Jordanek, Nikodem Książek.
Puzony: Damian Łysoń, Grzegorz Walczak, Zygmunt Walczak, Szymon Wnęczak.
Tuby: Dawid Babik, Józef Kobielus, Grzegorz Koprowski, Mariusz Płonka.
Gitara Basowa: Tomasz Walczak.
Perkusja: Wojciech Kosek, Władysław Spisak, Łukasz Walczak, Robert Wołoch, Piotr Zięba.
ORKIESTRA DĘTA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOCZNI
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni to zespół z ogromnymi tradycjami, osiągnięciami, ponad 90-letnią historią – została założona w 1923 roku a jej pierwszym kapelmistrzem był Franciszek Zięba. Orkiestra jest wieloletnią laureatką Ogólnopolskich Przeglądów Orkiestr Strażackich, koncertowała w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech czy we Włoszech, brała udział w programach telewizyjnych. Największe sukcesy odnosiła, gdy Kapelmistrzami jej byli: Leopold Skupień, śp. mjr Aleksander Dębski, ppłk Szymon Piątek oraz płk dr hab. Stanisław Strączek. Naborem i szkoleniem młodzieży zajmuje się od kilkudziesięciu lat Włodzimierz Balon. Obecnie kapelmistrzem orkiestry OSP Chocznia jest Irmina Chrapla. Członkowie tej Orkiestry stanowią wyjątkową grupę pasjonatów muzyki, w większości są amatorami. Głównym atutem orkiestry jest jej wielopokoleniowość. Repertuar Orkiestry jest różnorodny – od muzyki sakralnej poprzez poważną, rozrywkową i marszową. Orkiestra aktywnie uczestniczy w uroczystościach kościelnych, państwowych, patriotycznych oraz spotkaniach okolicznościowych. W roku 2015 orkiestra wydała premierową płytę pt. „Strażackie nuty”. Z inicjatywy Naczelnika OSP Chocznia Józefa Cholewki oraz nieżyjącego już płk Władysława Balickiego Orkiestra OSP Chocznia od 2000 roku jest organizatorem i gospodarzem koncertów orkiestr strażackich z całej Polski obecnie pn. „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”. Corocznie, 18 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, strażacy koncertują na wadowickim rynku.