3 września SCENA ANDRYCHOWSKA – koncert podczas którego wystąpią m.in. lokalne kapele – Andrychowska Kapela Wujka Jaśka, zespoły – Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów, Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL oraz goście. Gwiazdami wieczoru będą CZARNO-CZARNI oraz BIG CYC. Koncert poprowadzi Krzysztof Skiba. Zapraszamy! Świętujmy razem!
Program:
SCENA ANDRYCHOWSKA
3 września (niedziela) | Stadion AKS Beskid, ul. Kościuszki 1
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak
Prowadzenie: Krzysztof Skiba
Godz. 12.00 | Andrychowska Kapela Wujka Jaśka – występ z okazji 40-lecia kapeli
Godz. 13.00 | Lwowska Kapela Ta Joj z Przemyśla
Godz. 14.00 | Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW – występ z okazji 20-lecia zespołu
Godz. 15.00 | Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej
Godz. 16.00 | Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny
Godz. 17.00 | Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL w Andrychowie– występ z okazji 95-lecia orkiestry
Godz. 18.00 | Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni
Godz. 19.00 | Koncert zespołu CZARNO-CZARNI
Godz. 20.30 | Koncert zespołu BIG CYC
Ponadto w przerwach wystąpi Rewia Dziecięco-Młodzieżowa DINO – występy z okazji 25-lecia zespołu.
Dodatkowe atrakcje: stoiska gastronomiczne, dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci.
Wstęp wolny (płyta boiska).
Proponujemy również mieszczący się na zadaszonej trybunie stadionu Sektor miejsc siedzących | Ceny biletów: 20 zł (dorośli), 10 zł (dzieci od 3 – 13 lat), wstęp wolny (dzieci do lat 3). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008 oraz w dniu koncertu na Stadionie AKS Beskid, ul. Kościuszki 1. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.
ARTYŚCI
BIG CYC
Big Cyc to legenda polskiego rocka. Grupa debiutowała w małym klubie studenckim w 1988 roku. Zespół gra nieprzerwanie od 26 lat w niezmienionym składzie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Anglii, Irlandii, Szkocji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Słowacji. Wielokrotnie zdobywał Złote i Platynowe płyty. Piosenka „Berlin Zachodni” była wybrana „Przebojem Roku” w 1990. Za przebój „Makumba” zespół otrzymał nagrodę stacji radiowych Play Box (1997). Takie piosenki zespołu jak „Rudy się żeni”, „Świat według Kiepskich”, „Dres”, „Facet to świnia” czy „Ballada o smutnym skinie” znają wszyscy w Polsce. W kwietniu 2014 magazyn muzyczny „Teraz Rock” zaliczył płytę Big Cyca „Z partyjnym pozdrowieniem” do grupy 25 najważniejszych płyt polskiego rocka ostatnich 25 lat.
Koncerty Big Cyca to widowiskowe, dynamiczne show, pełne humoru, zabawy i znanych przebojów w trakcie których refleksja nad kondycją współczesnego człowieka zagubionego w świecie technologii i korporacji miesza się ze zjadliwą ironią i satyrą. Zespół Big Cyc przez krytykę nazywany jest „Partyzantami śmiechu”.
Krzysztof Skiba – teksty, śpiew
Jacek Jędrzejak „Dżej Dżej” – śpiew, gitara basowa
Roman Lechowicz „Piękny Roman” – gitara
Jarosław Lis „Dżery” – perkusja
Piotr Sztajdel „Gadak” – instrumenty klawiszowe
Marek Szajda „Maras” – gitara
CZARNO-CZARNI
Czarno-Czarni polska grupa swingowo-rockowa, której członkowie wywodzą się z zespołów Big Cyc i Bielizna. Pomysł założenia Czarno-Czarnych narodził się w 1996 roku podczas nagrywania przez grupę Big Cyc utworu pt.: „Pasażer”. Piosenkę tę gościnnie zaśpiewał Jarek Janiszewski z zespołu Bielizna. Wtedy Dżej Dżej, Dżery i Piękny Roman stwierdzili, że z Janiszewskim dobrze im się pracuje i postanowili założyć zespół, który swym brzmieniem powróci do lat 60. XX wieku. Sukces płyty Big Cyca „Z gitarą wśród zwierząt” sprawił jednak, że plany te trzeba było odłożyć na później. Płyta Czarno-Czarnych ukazała się dwa lata później – w 1998 roku. 6 lipca 2000 roku Czarno-Czarni wydali płytę „Niewidzialni”, a we wrześniu 2002 ukazał się album „Jasna strona księżyca”. Pod koniec maja 2003 Czarni wystąpili na festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie „Przeboje 40-lecia” wykonali wiązankę starych przebojów zwieńczoną utworem „Nogi”. W tym samym czasie grupa nagrała piosenkę „Nie choruj”, która była motywem przewodnim, emitowanego przez telewizję Polsat, serialu komediowego „Daleko od noszy”. W latach 2002 – 2004 Czarno-Czarni, oprócz występów w Polsce, koncertowali w Nowym Jorku, Chicago, Londynie i Brukseli.W listopadzie 2004 roku zespół wydał płytę „Sułtani swingu”, zawierającą swingowe wersje klasycznych polskich przebojów z lat 30., 40. i 50. XX wieku. W piosenkach Czarno-Czarnych dużą rolę odgrywają teksty Janiszewskiego oparte na specyficznym komizmie słownym i pastiszu.
Jarosław Janiszewski „Doktor” – wokal
Jacek Jędrzejak „Dżej Dżej” – gitara basowa
Roman Lechowicz „Piękny Roman” – gitara
Jarosław Lis „Dżery” – perkusja
Piotr Sztajdel „Gadak” – instrumenty klawiszowe
REWIA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA DINO
Zespół DINO założony i prowadzony od 25 lat przez Danutę Mrawczyńską, działający obecnie jako REWIA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA „DINO”, zrzesza w dziesięciu grupach około 200 uczestników – dzieci i młodzież w wieku od 3 do 26 lat, od DINO-BABY, przez DINUSIE, MAŁE DINO i reprezentacyjną grupę DINO, po dwie grupy chłopców: DINO-BOYS i DINO-BOYS JUNIOR.
Przez 25 lat istnienia, zespół DINO zdobył ogromną ilość nagród i wyróżnień, reprezentował godnie Andrychów na wielu scenach w kraju i za granicą. Trudno określić, które z nich były najważniejsze, ponieważ czasami to łzy wzruszenia i podziękowania z głębi serca płynące są dla tych dzieciaków cenniejsze, niż dziesiątki pucharów i statuetek zdobiących regały i szafy.
25 lat – to powód do świętowania, dlatego w październiku 2017 zaplanowano Jubileusz Rewii DINO, na który już dziś wszystkich zapraszamy. Szczególnie serdecznie zapraszamy nasze DINOZAURY, z których część przyprowadza na zajęcia swoje dzieci, czyli kolejne pokolenia „Dinusiów”.
Od września Rewia DINO zaprasza do nowych sal, które pomieszczą większą ilość grup niż dotychczas. Informacje na temat zapisów do zespołu można znaleźć na Facebookowej stronie zespołu DINO.
Szczególnie miło w pamięci instruktorów, dzieci i młodzieży zapisuje się udział zespołu w kolejnych edycjach Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. To niezwykłe chwile wypełnione warsztatami i występami w tak pięknym miejscu, jakim jest Amfiteatr Kadzielnia. Poszczególne grupy zespołu DINO są wielokrotnymi laureatami sztandarowych nagród tego festiwalu – Złotych, Srebrnych i Brązowych Jodeł.
Podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA wystąpią trzy grupy: MAŁE DINO, DINO – grupa reprezentacyjna i DINO-BOYS. Zaprezentują układy nagradzane podczas kieleckiego festiwalu w 2016 i 2017 roku oraz układy prezentowane podczas koncertów finałowych tego festiwalu.
Andrychowska Kapela Wujka Jaśka
Istnieje już 40 lat! Założycielem i kierownikiem jest Jan Bezwiński – stąd też „Wujek Jasiek” w nazwie zespołu. Od początku istnienia Kapela uczestniczyła w wielu zlotach i festiwalach zajmując czołowe miejsca, m.in. na festiwalach w Przemyślu czy Krasnymstawie. Otrzymała wyróżnienia w: Przemyślu, Biłgoraju, Łodzi, Skoczowie, Parczewie i Toruniu. Lata 2000 – 2014 to pasmo sukcesów. W Łęcznej trzykrotnie zdobyła II miejsce. Muzycy wielokrotnie występowali za granicą, mają na koncie 6 wydanych płyt. Kapela wykonuje głównie własne kompozycje. Skład zespołu zmieniał się w ciągu 40-lecia, obecny skład to: Jan Bezwiński – gitara, wokal; Anna Kudłacik – gitara, wokal; Jan Chmiel – akordeon; Marian Kopeć – instrumenty perkusyjne.
Lwowska Kapela Ta Joj z Przemyśla
Folkowy zespół muzyczny pod patronatem Centrum Kulturalnego w Przemyślu, grający tradycyjną muzykę kapel podwórkowych Lwowa. Założycielem kapeli był Kazimierz Galikowski – kompozytor, aranżer, śpiewak i instrumentalista, absolwent przedwojennej Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu.
Zalążek przyszłej Lwowskiej Kapeli Ta Joj powstał przy Domu Kultury „Kolejarz” w Przemyślu w roku 1958. Grupa przyjęła nazwę Przemyska Kapela Podwórkowa, a jej członkami stali się byli Lwowiacy. W czasach PRL-u zakazane było oficjalne poruszanie kwestii polskości Lwowa, z tego też powodu kapela zmuszona była do przerabiania swojego podstawowego repertuaru. Przykładowo refren piosenki „Tylko we Lwowie” musiał być przerobiony na „tylko w Przemyślu”. Dopiero w roku 1988, kapela mogła zmienić nazwę na „Lwowska Kapela Podwórkowa”.
Nazwa Ta Joj została zapoczątkowana na jednym z koncertów we Wrocławiu, gdzie konferansjer Janusz Budzyński powitał zespół słowami gwary lwowskiej: tajojki przyjichali.
Kazimierz „Kiju” Galikowski zmarł 7 marca 2002 w wieku 89 lat. Jego dzieło kontynuują pozostali członkowie zespołu.
Dorobek artystyczny kapeli to 6 kaset magnetofonowych, 3 płyty kompaktowe, 1 kaseta wideo oraz wiele występów w programach radiowych i telewizyjnych, m.in. w Telewizyjnej, podwórkowej liście przebojów Bohdana Łazuki oraz Lwowskich wspominkach spod choinki w TVP3.
Kapela zdobyła wiele nagród na międzynarodowych i krajowych festiwalach, m.in. w roku 2007 Grand Prix w Koronowie z sesją nagraniową w Polskim Radio „PiK” w Bydgoszczy.
Ta Joj ma za sobą również trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych – od Nowego Jorku przez Chicago po Florydę.
Obecny skład: Agnieszka „Rywka”, „Czarna Mamba” Wątróbska – śpiew, kierownik muzyczny; Andrzej „Napór” Wypor – akordeon; Andrzej „Cichy” Daczkowski – kontrabas.
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW
W 2017 roku zespół obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje regionu Krakowiaków Zachodnich. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu, od jego powstania do dzisiaj, jest Leon Majkut.
To jeden z nielicznych międzypokoleniowych zespołów artystycznych pięknie wpisujących się w historię lokalnej społeczności. Zespół liczy prawie 60 osób, w tym 8-osobowa kapela i 18-osobowa grupa dziecięca. W swoim bogatym repertuarze ma m.in. program „Na andrychowskim rynku”, suitę tańców krakowskich, pieśni ludowe i utwory biesiadne oraz pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Nagrał dwie płyty z kolędami (2007 r. i 2012 r.) oraz płytę „Beskidzie, Beskidzie” z pieśniami ludowymi i płytę „Oj, weselcie się” z pieśniami ludowymi i biesiadnymi. Nagroda uzyskana przez zespół podczas tegorocznego XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (LZPiT ANDRYCHÓW zajął drugie miejsce w kategorii Zespoły Regionalne i Folklorystyczne) pozwoliła na rejestrację materiału na nową płytę z kolędami i pastorałkami. Nagrań dokonano w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Kętach wykorzystując bardzo dobrą akustykę tego obiektu. Płyta ukaże się pod koniec 2017 roku.
Zespół promuje gminę Andrychów poprzez udział w wielu imprezach kulturalnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczestniczy w życiu społeczności gminy poprzez udział w imprezach charytatywnych, uroczystościach państwowych i świętach miasta. Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w „Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych”, odbywających się w Kościele św. Macieja w Andrychowie. Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku podczas TKB wystąpi na estradzie w Makowie Podhalańskim (1 sierpnia, godz. 21.00) i w amfiteatrze w Szczyrku (5 sierpnia, godz. 19.15).
Zespół kolędował w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2016 r. miał zaszczyt wystąpić z koncertem polskich pieśni ludowych w Katedrze Wniebowzięcia NMP we Lwowie (Ukraina). Występował również w Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Łotwie.
Najbliższy występ zespołu w Andrychowie odbędzie się na Stadionie AKS Beskid w niedzielę 3 września podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA organizowanego w ramach obchodów 250-lecia miasta Andrychowa. Zapraszamy!
Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej
Zespół powstał w 2005 roku. Działa obecnie w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej. Prezentuje folklor Górali Babiogórskich (czyli tych, którzy zamieszkują północną część podnóża Babiej Góry), kultywuje śpiew, obrzędy i tradycje miejscowe. Posiada w swoim repertuarze takie programy, jak: „Na Szczepana”, „Na Ostatki”, „Wesele”, „Zabawa w Karczmie”, „Zbójnicki”, „Ogólny”, „Obrzędy Bożego Narodzenia”. Zespół wykonuje pieśni babiogórskie, wykorzystuje w programach tańce z tego regionu. W skład zespołu wchodzi również tradycyjna kapela góralska. Zespół zawiera w swoich programach dawne, miejscowe, żywiołowe tańce jak: „Obyrtka podhybywano”, „Wściekło polka”, „Sztajer”, „Wywodzony”, „Zawojski”, „Siustany”, „Obyrtka”, „Hajduk”.
Zespół brał udział w festiwalach i konkursach, gdzie zdobywał różne laury, m.in.:
- I miejsce w „Żywieckich Godach” w Żywcu (2007)udział w Karpackim Festiwalu w Földes na Węgrzech z programem „Wesele” (2007)
- I miejsce w „36 Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej w konkursie Grup Kolędniczych oraz wyróżnienie w popisie par tanecznych (2008)
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Państw Grupy Wyszehradzkiej w Lewicach na Słowacji (2008)
- I miejsce grupy śpiewaczej męskiej w „26 Ogólnopolskim Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych” w Podegrodziu (2009)
- wyróżnienie dla grupy śpiewaczej męskiej w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą” (2009)
- I miejsce dla grupy śpiewaczej żeńskiej w „27 Ogólnopolskim Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych” w Podegrodziu (2010)
- I miejsce – „Złota Gwiazda Betlejemska” i Grand Prix „Przeglądu Kolęd i Pastorałek – Pastorałka Żywiecka 2014” w Żywcu za kultywowanie tradycyjnej formy muzykowania i przekazywanie tradycji dzieciom (2014).
Zespół bierze udział we wszystkich ważnych imprezach na terenie miasta Sucha Beskidzka oraz w powiecie suskim, występował w Polsce jak również za granicą. Jeden z pierwszych występów zespołu miał miejsce w Andrychowie – został bardzo ciepło przyjęty. Od tego momentu nastała trwała znajomość i przyjaźń z „Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Andrychów”, z którym utrzymywana jest stała współpraca.
Kierownictwo zespołu: kierownik organizacyjny – Jacek Master, kierownik artystyczny – Bernadeta Ryt.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny
Zespół powstał w 1970 roku. W 2008 roku zespół zrekonstruował odświętny strój męski tzw. laski, funkcjonujący w XIX wieku. Obecnie jako jedyna grupa regionalna w pełnej krasie prezentuje oryginalny folklor Lachów południowo-zachodniej Małopolski.
Repertuar zespołu obejmuje inscenizacje obyczajów i obrzędów: „Hej kolęda, kolęda”, skubanie pierza, czyli „Wyskubowiec u Jantoska na Podkympiu”, „Zabawe u Goca na Rzycnym”, „Wyzynek” oraz tańce charakterystyczne dla pogórza beskidzkiego, np.: „Kowol”, „Mikusz”, „Sotyska”, „Skokano polka”, „Krakowiok”, „Świec”. Część taneczną uzupełniają pieśni i przyśpiewki ludowe.
Zespół wielokrotnie był laureatem przeglądów folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w wojewódzkich przeglądach zespołów folklorystycznych i kapel ludowych „Wici” w Chorzowie, w „Spotkaniach pod brzymem” w Pszczynie. Brał udział w Ogólnopolskich Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Myślcu, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Płocku, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Uczestniczył w nagraniach radiowych emitowanych w warszawskiej rozgłośni radiowej. Wystąpił w studio TVP 3 Katowice w programie „Na ludową nutę”. Zespół odwiedził ponad 120 miejscowości. Koncertował w Austrii, Czechach, Chorwacji, Hiszpanii, Bułgarii na Węgrzech, Słowacji i w Macedonii.
Kierownik artystyczny, choreograf – Sławomir Ślósarczyk. Kierownik muzyczny – Mariusz Mika. Prezes zespołu – Ireneusz Stanclik.
Zespół BESTWINA zaprezentuje w Andrychowie program lachowski – tańce i pieśni z obszaru Beskidu Żywieckiego i pogórza beskidzkiego charakterystyczne dla tego terenu, również dla Ziemi Andrychowskiej. Zatańczą między innymi: „Mikusza”, „Krakowiaka”, „Świeca”, „Sotyske”, „Dam walca”, polki: sieconom, wściekłom i skokanom… Program taneczny uzupełniają lokalne pieśni i przyśpiewki.
Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów
Od roku 2004 andrychowska orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspierania inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych poprzez organizowanie koncertów oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.
Orkiestra występuje na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych, państwowych, wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów jak również poza jej granicami. W ostatnich latach były to m.in.: „Kocioł Teatralny”, „Zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Andrychowa”, „Dni Andrychowa – Festiwal Plackorzy”, „Bieg po Serce Zbója Spod Złotej Górki”, „Finał WOŚP”, „ Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino”, „Wigilia Andrychowska”, „Dzień Papieski”, „Dożynki Gminne”, „Zakończenie roku akademickiego UTW w Andrychowie”, „Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Andrychowie”, „Uroczystości Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej”, Koncert galowy z cyklu „My, Małopolanie” w Sali Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.
Poziom muzyczny orkiestry utrzymywany jest stale na wysokim poziomie czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, których w ostatnich latach znacznie przybyło na koncie andrychowskiej orkiestry – I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w roku 2011 oraz 2012. Kilkukrotny udział w Finale Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu z następującym rezultatem – miejsce III w latach 2010, 2015, 2016, miejsce II w latach 2011 i 2012 oraz miejsce I w 2014 roku. Ponadto orkiestra otrzymała specjalne zaproszenie na XXVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie w 2016 r. oraz w 2014 r. na VII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda, na którym to festiwalu kapelmistrz andrychowskiej orkiestry Łukasz Zaborowski otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
Pod skrzydłami miejskiej orkiestry od kilku lat działają również dwa mniejsze zespoły instrumentalne. Pierwszy to kwintet blaszany z perkusją noszący nazwę „Brass Land & Drums”. Formacja ta pod kierownictwem Łukasz Zaborowskiego wykonuje szeroki repertuar muzyczny, oparty głównie na muzyce rozrywkowej. Na swoim koncie ma m.in. wspólny występ z kwintetem „Excelsior Brass Band” w skład którego wchodzą członkowie Zespołu i Chóru Armii USA, podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkania” w MDK w Andrychowie w 2015 roku. Drugi skład kameralny to tzw. „Dechovka”, czyli zespół grający głównie repertuar taneczny. Andrychowska „Dechovka” występowała m.in. dwukrotnie w miastach partnerskich Tukums (Łotwa) i Breclav na Morawach ( Rep. Czech).
Stowarzyszenie MOD „Andropol” od wielu lat prowadzi przyorkiestrową szkółkę nauki gry na instrumentach dętych. Zajęcia na instrumentach blaszanych oraz saksofonach prowadzi kapelmistrz orkiestry natomiast na klarnetach – muzyk andrychowskiej orkiestry Wojciech Stanek, który jest także założycielem i administratorem strony internetowej www.orkiestra-andrychow.pl działającej od 2009 roku. Obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest Dawid Babik – także muzyk andrychowskiej orkiestry.
Skład orkiestry:
Dyrygent – kapelmistrz Łukasz Zaborowski
Flety: Aleksandra Fujawa, Marysia Gawęda, Alina Graca, Paulina Tomiczek, Kaja Woźniak Klarnety: Robert Bylica, Tomasz Gawęda, Fryderyk Homel, Wojciech Kozioł, Konstancja Książek, Wojciech Stanek, Gabriela Strączek, Monika Walczak, Mateusz Woźniak.
Saksofony: Łukasz Borgosz, Kacper Bryzek, Dorota Ganzel, Ewa Kowalska, Kamil Pindel, Elżbieta Rodak, Piotr Tomiczek, Agnieszka Walczak, Dawid Walczak, Wojciech Zięba.
Trąbki: Patryk Babik, Stanisław Balon, Szymon Kaczmarek, Piotr Paluch, Łukasz Sordyl, Piotr Szczur, Bartłomiej Walczak, Rafał Walczak, Patryk Zięba.
Sakshorny: Dominik Borgosz, Piotr Chodziutko, Wojciech Gawęda, Stanisław Hutniczak, Przemysław Jordanek, Nikodem Książek.
Puzony: Damian Łysoń, Grzegorz Walczak, Zygmunt Walczak, Szymon Wnęczak.
Tuby: Dawid Babik, Józef Kobielus, Grzegorz Koprowski, Mariusz Płonka.
Gitara Basowa: Tomasz Walczak.
Perkusja: Wojciech Kosek, Władysław Spisak, Łukasz Walczak, Robert Wołoch, Piotr Zięba.
ORKIESTRA DĘTA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOCZNI
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni to zespół z ogromnymi tradycjami, osiągnięciami, ponad 90-letnią historią – została założona w 1923 roku a jej pierwszym kapelmistrzem był Franciszek Zięba. Orkiestra jest wieloletnią laureatką Ogólnopolskich Przeglądów Orkiestr Strażackich, koncertowała w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech czy we Włoszech, brała udział w programach telewizyjnych. Największe sukcesy odnosiła, gdy Kapelmistrzami jej byli: Leopold Skupień, śp. mjr Aleksander Dębski, ppłk Szymon Piątek oraz płk dr hab. Stanisław Strączek. Naborem i szkoleniem młodzieży zajmuje się od kilkudziesięciu lat Włodzimierz Balon. Obecnie kapelmistrzem orkiestry OSP Chocznia jest Irmina Chrapla. Członkowie tej Orkiestry stanowią wyjątkową grupę pasjonatów muzyki, w większości są amatorami. Głównym atutem orkiestry jest jej wielopokoleniowość. Repertuar Orkiestry jest różnorodny – od muzyki sakralnej poprzez poważną, rozrywkową i marszową. Orkiestra aktywnie uczestniczy w uroczystościach kościelnych, państwowych, patriotycznych oraz spotkaniach okolicznościowych. W roku 2015 orkiestra wydała premierową płytę pt. „Strażackie nuty”. Z inicjatywy Naczelnika OSP Chocznia Józefa Cholewki oraz nieżyjącego już płk Władysława Balickiego Orkiestra OSP Chocznia od 2000 roku jest organizatorem i gospodarzem koncertów orkiestr strażackich z całej Polski obecnie pn. „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”. Corocznie, 18 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, strażacy koncertują na wadowickim rynku.